Dagg Шафер. Шафер лозови насади, NAPA долина

Во почетокот на 70-тите, тинејџерски на Dagg Шафер, заедно со неговото семејство се сели од Чикаго во Калифорнија, каде што тие почнале живот како почетниците вино одлуки во областа на елен скок. Црвено вино Shafer Лозја’ Немилосрдните беше вино 2012 година од страна на магазинот “Вино Гледачот е”.

Она што го гледате кога ќе се погледне во себе во огледало?

Добро…јас се гледам себе. И да каже, “јас се уште имаат коса.”

Вашиот татко, Џон, одлучи да се пресели на неговото семејство од Чикаго да се NAPA кога сте биле 17. Како се чувствувате околу движат?

Тоа не беше голем шок за мене, бидејќи тој зборуваше за тоа за долго време. Но, ние се шокирани дека ние навистина го направив тоа. Јас не бев вознемирен. Тогаш јас бев тинејџер и отиде во средно училиште. Знаете што тоа е како да учат во средно училиште…јас не се чувствува удобно, а потоа – “Леле!” – ние се случува да Северна Калифорнија. Што е тоа? На ТВ секогаш емитува cherleders убава Северна Калифорнија плажи со девојки во бикини, се разбира бев возбуден, што е тоа, Северна Калифорнија.

Дали мислите дека ќе бидете во светот на вино, ако татко ти не го направи овој храбар потег?

Јас не мислам дека би биле во винската индустрија. Или на сите на било кој начин се засегнати во оваа сфера. Јас бев далеку од тоа. Мојот татко не беше вино работам – тој се допадна Бурбон и пиво. Во тоа време вино беше само Mateus и Lancers. Тој бил заинтересиран за фактот дека на винската индустрија е брзо и активно да расте, и тоа е добра инвестиција. Тој подоцна призна на мене дека тој секогаш сакаше да работат на отворено.

1978 година беше година на првата жетва. Имате идеја за она што го прават?

Јас не мислам дека татко ми би можеле да бидат вознемирени ако јас ти реков дека знаев за производство на вино дека тој верува дека е потребно да се знае. Тој бил консултант. Ние тогаш се зголеми, а потоа падна. Имавме околу 8 шишиња вино, и можам да кажам дека тоа беше сосема феноменална вино.

Зошто вашиот татко одбра Удели Усна?

Во тоа време не постоел за ова име. На планина, во областа наречена Усна Удели, но окружниот немаше титула. До тој момент, додека татко ми го купи ова место, тој се обидел да го продаде за пет години. Имаше само една куќа и се пролева за трактори. Немаше никаков знак на виното сектор во споредба со денес.

Читайте также:  Kakhetian технологија

Излегува, вашиот татко има направено голем придонес за воспоставување на Удели на Усна, нели?

Во 1989 година тој се здружи со соседите и тие создадоа една заедница, и потоа се поднесуваат до владата за да се приклучи на АВА.

АВА е многу честа појава во последните години. Како мислиш за ова?

Тоа е тешко да се објасни. Мислам дека во Целина тоа е корисно – тоа им дава на луѓето можност да се запознаат со спецификите на географијата, но, на крајот, на потрошувачите одлучува дали AV вредност или не.

Одгледување на грозје во хилс не беше многу честа појава во време кога сте почнале, зошто сте се одлучи за да го направите ова?

Мојот татко да прочитате неколку книги за италијански вина, кој рече дека ова е најдобриот област за да се добие жетвата на висок квалитет. И таа мисла заглавен во неговата глава. Во 70-e години луѓето не се одгледува лозови насади на ридовите, бидејќи тоа е вреди двојно цена, ќе добиете двапати плодови, но платени еден тон. Зошто не на ридовите? Бидејќи тоа е глупаво.

Ридот Одберете – тоа е вашиот најдобар вино. Како не ќе направи?

50 хектари на нашата фарма е Каберне Совињон. 35 хектари кој се наоѓа во ридови. Имаме 8 или 10 различни единици, така можеме да го идентификува најдобрите блокови за производство на ова вино. Сепак, тие може да се менуваат секоја година. Одлуката се донесува до времето како грозјето не падне на производство.

Произведувач на вино Елијас Fernandez и јас работеа заедно за 29 години. Видовме многу и знаат нашата фарма како нивниот мајчин тело. Ние знаеме што се случува на лозовите насади во мај или јуни. И дури и пред Каберне ние без сомнение се каже кој блокови ќе бидат со највисок квалитет.

Што значи Една Точка Пет?

Тоа е нашиот семеен бизнис. Семејството е сопственик на оваа компанија, што е многу важно. Мојот татко почнале бизнис на возраст тој бил 50 години. Јас се приклучи се многу млади, па излегува дека ова не е прашање на две генерации, и за еден и половина. Еден Момент Пет.

Читайте также:  Стереотипите за вино

Што значи името Немилосрдните, вина од 2012 година?

Ние именуван ова вино, во чест на особини на Илија – упорноста.

Не NAPA премногу зависен од Каберне Совињон?

Што има лошо во тоа? Постојат прекрасен вина кои се произведени во целиот свет и е убава работа – нивните клиенти е победник. Јас може да се добие Пино од Нов Зеланд, Шираз од Австралија, Каберне Совињон од NAPA долина. Мое мислење е дека грозјето на лозарите треба да се земе од фактот дека нивната локација може да понуди. Ако бевме 10 или 15 километри од SONOMA, јас не се одгледува Каберне на падините. Тоа е место каде што не е премногу топло и не премногу ладно. Можете да расте Каберне во оваа долина, и јас не гледам никаков ризик.

Ако сакате да го смените вкусови, ќе се промени со нив. Во долината одевме преку phylloxera и мораше да биде трансплантиран во рок од пет или шест години. Да речеме дека некој вели дека Каберне е лошо за вас, и Син е подобро и јавноста ќе се каже да не се направи повеќе Каберне. Јас, најверојатно, ќе биде да расте Син. Ние може да го направи тоа за пет или шест години.

Она што во својата кариера, се најзначајни за вас?

На чувство на доверба дека ние можеме да произведуваат вино од највисок квалитет од година во година. Тоа се случи во средината на 1990-тите години. Некои може да се каже дека ова се случило порано, барем јас мислам така.

Она што не се и најдобрите моменти?

Сум направил неколку вина во средината на 1980-тите и тие не биле успешни, па морав да се прелива. Имаше некои проблеми со сулфати, и штом имаме ги полни, тоа добив уште полошо, имаше лоша миризба. И така, моравме да се прелива 3000 шишиња, и можете да си замислите како тоа се случи. Тогаш ние корекција на грешка и повторно да го истури сите шишиња. По 6 недели ние го направи истото со 4000 шишиња. И, на крајот, виното беше вкусно. По 10 месеци вино експерт им даде рејтинг од 91 поени од 93.

Читайте также:  Вино во Almaty

Во последно време многу возбуда случува околу за климатските промени и како тоа може да влијае на NAPA долина. Што правите да се подготват за ова?

Се разбира, јас не одам за да повторно Каберне наместо Шардоне поради глобалното затоплување. Сите овие истражувања имаат свои замки. 2010-2011 беше најстудените во години. 1984 и 1987 година беа многу топло. Така и за мене тоа е како тренд. Но јас, секако, се обрне внимание на тоа. Но ништо не може да ни запре.

Виното бизнис не е секогаш успешни како сте биле преку економска криза?

Имавме привремен напорно во текот на кризата, како и секој. Бизнис-забави, но во 2010 година, што беше назад во своето место. И сега подобро од било кога.

Дали има нешто во NAPA долина дека би сакал да се поправи?

Тоа би било одлично доколку на луѓето ќе гледаат на нас како вистински земјоделци. На крајот, она што ние го правиме во лозови насади – сите поврзани со Мајката Природа. Секоја сезона за вас е новото откритие и зависи само од вас, она што ќе биде.

Да се направи добар вино година по година не е лесно. Она што расте грозје во NAPA долина не значи успех. Секогаш треба многу внимание. И покрај недостатокот на признавање на нас како земјоделци, ние сме, по сите, да се постигне ова. Ние се организира вечери за вино во скапи ресторани и зборува за нашите вкусни вина. Луѓе не гледаат нас возење трактор или вчитување машини.

Она што ти носи задоволство?

Пет од моите деца. Три студираат на Универзитетот, а две се дома.

Што мислите дека може да го направи светот подобро место за живеење?

Верувам дека ако луѓето се редовно пиење повеќе шампањ – тоа ќе го направи светот подобро место за живеење. Особено ако тие ќе се напие Billecart-Лосос.