Поврзани информации

 • Најдобрите винарии на Италија

  Пријатели, денес ние не ќе допир на раскошот на вино букети, или различни вкусови, држете го совети за правилен избор на добар пијалок и само да уживаат импресивната архитектура на винарски визби во Италија. Некои од нив како “извлекол” со слики од surrealist уметник, сложени форми на другите – потсетува на модерна уметност, музеи, некои се апсорбира од страна на пејзаж и лозови насади. Доволно зборови, да видиме за себе.

  Најдобрите винарии на Италија

  Tenuta Castelbuono, Umbria.

  Винарија-школка беше доделена на УНЕСКО во категоријата “индустриски размери”. Таа била изградена во 2012 година од страна на архитектот Arnaldo Pomodoro. Идејата на семејството Lunelli, зградата требаше да биде кутија за складирање на вредности (во нашиот случај – одличен вино).

  Cascina Аделаида.

  Креаторите на винарската визба се обидел хармонично “одговара” на објект во локалното земјиште и се согласувате дека тие успеа. Транспарентни ѕидови им овозможи на вработените да уживаат во лозја, и за посетители на винарската визба целиот процес на производство е отворен на прв поглед. Изградена во 2004 година.

  Винаријата на Доменико Clerico Пиемонт.

  Минимализам, слобода и стил карактеризираат оваа модерна винарија. Зградата беше завршен во 2011 година.

  Винаријата пивница Nuova Antinor.

  Сите главни објекти се скриени под земјата. Да, ќе треба правилно да се поднесе. Во потрага на “врвот на ридот” дури и не се свесни за она што го чека во: бескрајни коридори, простории за дегустација и неверојатна скали. Chianti Classico била изградена во 2012 (изградба траеше 7 години).

  Винарија Ceretto (превод од италијански.- грозје).

  Овој голем и транспарентни, “бери” стои majestically над лозјата на Пиемонт. Беше отворена во 2009 година.

  Винарија Tramin.

  Градење на 2010 година. Винарија работници ја нарече “дом за Gewurztraminer” (технички вид на грозје користи за да се направи бело вино). Зелена дизајн симболизира лозата.

  Винарија Cubo.

  Уште една визба со симболично значење. Во тоа време, на транспарентен коцка симболизира Barollo стекнување на величината и разновидност со текот на времето. Проектот се реализира во 2000 година.

 • Најдобро вино фестивали

  Воздухот беше исполнет со невнимателни ароми на вина, во секој агол од градот звуци препреки музика и добро расположение за долго време не спие. Сакаат да уживаат во овој вид на атмосферата? Оди на вино фестивал. Згора на тоа, тоа е многу едноставна – речиси сите вински региони на светот, а понекогаш дури и вински фарми, да го поминуваат своето прославување. На пример, во германскиот Мозел долина од април до ноември не abate на забава: диригентската палка на фестивалот се пренесува од фарма до фарма.

  За добрите познавачи и љубители на вина ваквите фестивали помогне да се прошири хоризонтите и знаење за да пијат, се сретнат производители и да научат тајните на готвење. За вино – ова е одлична можност да се привлечат клиенти и да се најде бизнис партнери. За туристите – единствена можност да уживате во неверојатно атмосфера, и нов изглед за веќе може да бидат запознаени места, но преку призмата на чаша добро вино.

  Најдобро вино фестивали во светот.

  1. Вино фестивал во Bandol (Прованса).

  И покрај ладното време (ноември-декември), на Брегот на слоновата брег повторно стотици луѓе: Bandol ве поканува на прослава во чест на млади француски вино. Bandol е идеално место за одгледување на грозје: доволен број на Сончеви денови и врнежи, во комбинација со блага клима може да произведе живописни и незаборавно вино. Дегустација пие е сосема слободно, тоа е доволно за да се арм посебен сувенири стакло и успеваат да се замени под поток на вино, кои се полни директно од буриња. По вкус може да се земе дел во улица забава.

  2. Фестивалот на Јерез, Шпанија.

  Шпанија во септември е replete со голем број на фестивали посветен на грозје жетвата собир, но најголемиот и најпаметните фестивал на Јерез. Прославата се одржува во Jerez de La Frontera – дом на најдобрите шери и танцување flamenco стил. Три недели е реката на вино, а некои шарени претстави се заменува со другите. Тука можете да уживате во дегустација многу брендови на шпанското шери и се восхитуваат на flamenco врши од страна на различни групи. На ден завршува со прекрасен процесија, во која ќе бидат избрани Кралицата на фестивалот.

  3. “Визба врата”, Австралија.

  Околу 30 винарии во државата Јужна Австралија, на годишно ниво, во јануари ги отвори вратите на своите винарски визби и великодушно третира секој твоите најдобри вина. На фестивалот може да не само вкус на вино, но исто така и да учествува во нејзината процесот на производство, кршете бобинки. Фестивалот е натпревар кој се утврдува најдобри пијалоци на Австралија. “Визба врата” – величествена глетка на Аделаида хилс, музика во живо и на најдобрите вина на Австралија.

  4. Брусница Вино Фестивал / Феста не Vinho da Дрво, Португалија.

  Португалски вино фестивал се смета за еден од најпознатите шарени и живописни прослави на есен. За потеклото на симболот на Дрво — еликсир што ние го нарекуваме “Madera” — прошетки многу легенди. Најдобро позната е приказната на трговец носи неговото вино да го континент. На барели, не се вклопуваат во чекање и остана “languishing” под горење зраци на сонцето. “Да проблеми” брод се фатени уште и бура, но на изненадување на трговецот, по овие испитувања, производот не само се влоши, но, исто така, се стекна со уникатен вкус. Крајот на летото не е причина да бидат тажни, во август Дрво вино фестивал започнува и винарите. Секој агол од градот се апсорбира во одбележувањето: костимирани шоу, а процесија на винарите, препреки музика, изложби, саеми и вози, запознавање со историјата на производство на вино во регионот и можност да учествуваат во процесот на донесување на пијалок на боговите. На винарска визба е подготвена да ги отвори своите врати за посетителите, и на улиците поставите вино-дегустација маси.

  5. Вино фестивал во Аргентина.

  Mendoza, на светски познатиот вински регион на Аргентина, и ова е најголемиот вино фестивал во државата. За повеќе од 70 години, за една недела во Март, Аргентинецот лозја стане платформа за свечености. По изборот на Кралицата на фестивалот започнува, безброј дегустации, паради, натпревари и театарски претстави.

  6. Вино фестивал во Limassol, Кипар.

  Од 1961 година, кога летото топлина постепено оддалечување, Кипар Limassol удари надвор 10-ден Вино Фестивал. Кипар вино е се уште се третираат како свети пијат, и рецептот на локални вина се уште се чуваат во тајност. Целиот празник е исполнет со национален вкус: во придружба на bouzouki музика, популарни песни со clapping и танцување. Од утро до вечер, секој може да вкус десетици најдобар Кипар вина, и да учествува во здроби на грозјето.

  7. На Ерусалим фестивал, Израел.

  Секоја година на крајот од јули – во почетокот на август во Ерусалим вино фестивал се одржува, каде што најдобрите пијалоци на Израел. Иако производство на вино занает на земјата сега е само на почетокот на својот развој (по многу години на запоставување во 19-тиот век, античките вино традиции повторно почна да се опорави), на фестивалот ќе може да уживаат во голем број на различни брендови на вино. Особено популарни тука се кошер вина, кои можат да уживаат во религиозните Евреи. Виното кошер вино се бара да ги почитуваат многу правила, на пример, на секои 7 година плодови не се собрани.

  8. Вино фестивал во Marlborough.

  Тоа е најголемиот фестивал во Нов Зеланд, кој ќе се одржи во исклучителни вински регион во Северо-Источниот дел на Јужниот остров. Секоја година на втор викенд во февруари вратата на визба, Монтана Brancott Имот отворен за сите дојденци. Под покривот на оваа винарија се случува околу 50 претставници на различни винарски визби кои им понуди на посетителите на фестивалот повеќе од 200 варијации на пијалок. Дегустација придружена со локална храна, жива музика, танцување и извонредни перформанси.

  9. Сицилијанската Блуз &Wine Душата Фестивал

  Патуваат во Сицилија – секогаш е незаборавен настан: оригиналниот вкус, кој се шири секој агол, неверојатна прикази и убави Медитеранот. На крајот од јули, меѓу неоспорен предности на регионот, додаде вино фестивал и Блузот. Прославата ќе се одржи во неколку сајтови на Сицилија. Во листата на културната програма на концертите, познаник со најдобрите вина на Сицилија и Италија, тури да се винарски визби и подруми. Во текот на годините, настанот може да трае од неколку недели до еден месец.

  10. Меѓународни прослава на Пино Ноар во Орегон, САД.

  Поголемиот дел од туристите и вино експерти се фокусираат своето внимание на посети на вино прослави на Стариот свет, сосема непотребно намалувањето од сметките на другите претставници. Се разбира, главната лозарски регион на сад е Калифорнија, но Орегон, со својата Пино Ноар, е постојано стекнување популарност. Меѓународен вински фестивал се одржува во средината на летото во долината познатиот лозја Willamette. Иако прославата трае само три дена, организаторите успеаа да се вклопат во програмата дегустација во локалната лозја, кулинарски задоволства, семинари, екскурзии. Секоја година привлекува се повеќе и повеќе посетители од сите агли на планетата.

  Повеќето од вински настани што се одржа на годишно ниво, па затоа не грижете се ако и оваа година не имаат време да се ужива на одмор, ќе се израмни и наредната сезона. Датуми од година во година може да се промени, често почнете да се обидува да се совпадне со викендите, и почетокот на продолжената прослави “фиксна” за одреден месец или седмица (на пример, на последната недела на октомври). Информации за датумот и закажани настани можат да се најдат на официјалниот веб-сајтови на организаторите. Се надевам дека и нашиот календар на вино фестивали ќе ви помогне да се планира за идните патувања во светот на вино.

 • Kakhetian технологија

  Сонце во моите очи, владее во воздухот невнимателни аромата на виното, и туристичката вие само сакате да се распушти. Да, тоа е демократија, Грузија.

  Kakhetian технологија на вино одлуки

  Оваа земја е позната по својата богата историја, убава природа и, се разбира, вино. Да се замисли Грузија, без вино, едноставно, е невозможно, и производство на вино без Грузија премногу. Мислам дека тоа е произведено тука секогаш. И ова е речиси точно.

  Историјата на грузијски производство на вино се проценува не се во десетици, а не дури и стотици години. Веќе осум илјади години овде се прави уникатни вина. Грузиски вино е уникатна во секој поглед: карактер, вкус, што е тешко да се мешаат со вино од други земји, начинот на производство. Денес, како многу векови наназад, за производство на вино на Georgians употреба qvevri (глинени садови). Примената на оваа технологија е не само на традицијата или обид да се “различни”, qvevri вино има многу неверојатно, сува вкус и висока танини содржина.

  Врз основа или традиционален Kakhetian технологија, лежи во две главни правила.

  Првиот е посебна ферментација. Мора да и pomace (кожата на бобинки, коските, зглобовите) пати во qvevri и цврсто затворен капак, и понатаму “запечатување” глина. Процесот на ферментација на жолт треба да се одржи во qvevri, кој е закопан во земјата во визбата (на Marani). Земјата што envelops сад, обезбедува температура стабилност.

  Вториот е пулпа, или подобро кажано контакт со неа. Пулпа или chacha, како што е наречен во Грузија дава структурата на готовиот вино е со полно работно тело, богата арома и вкус.

  На Georgians нарекува пулпа и мајка на жолт, во фактот што “прави” вкусот и бојата на виното. Винари веруваат дека за да се дојде на урамнотежен пијат, детството вино треба да биде среќен, односно кои се чуваат заедно со мајка ми.

  Употребата на целулоза и ја елиминира потребата за филтрирање на виното: по процес на ферментација, chacha ќе се спушти до дното на qvevri, формирање густа слој кој има сите “екстра”. Човековото влијание на курсот за “производство” е минимална, природата ќе направи сè за себе.

  Во вкус, овој пијалок нема аналози во светот. Висока киселост и богатството на танини дозволуваат виното да се комбинираат со различни јадења од месо и овошје.

  Употребата на традиционалните техники на производство на вино не зборува за идентитетот на вкус. На пример, во Imereti и Kartli винарите не користите сртовите на грозје на процесот на стареење, кој овозможува да се добие вина со поблаг вкус. Разликите се постигнува преку употреба на автохтони сорти грозје, која во Грузија има околу 500.

  Ако виното е направен во традиционалните Kakhetian метод, тогаш ова ќе биде означено на етикетата (зборот “Qvevris”, “Kakhetian суво” или сликата на Kvevri).

 • Вино и да се хороскопски знаци

  Астрологијата отсекогаш биле предмет на жестока дебата. Некои сметаат дека тоа се сериозни во науката и да се движат низ животот врз основа на “препораките на ѕвездите”, други категорично го отфрли такви знаења. Но, дури и скептиците не се во состојба да се спротивстави на искушението да се провери веродостојноста на predrazene. Астролозите тврдат дека идеално вино можете да ги собереш, вооружени само со знаење за датумот на раѓање.

  Вино и да се хороскопски знаци

  Овен — Viala Lambrusco Rosato

  Овен го цениме оригиналност во сè, затоа, меѓу бели и црвени вина, изберете розови. Рафинирани и овошен, италијански Lambrusco дефинитивно ќе го имате во предвид.

  Бик — Pirasso Tomassi Valpolicella Classico Superiore Doc

  Бик е еден од најпознатите “практични” знаците на Зодијакот, претпочитајќи да се добие задоволство од вистински нешта. За таквите луѓе, идеален избор ќе биде класици, како на пример црвено вино бренд Tomassi. Бик со возраста доаѓа мудрост да Pirasso Valpolicella Classico Superiore Doc вкус.

  Близнаци – Trivento Аирес Dulces Слатка Бланко

  Рутински дефинитивно не одговара за Близнаци. Нов ден – нови предизвици. Најдобра опција ќе биде бело вино со освежителен овошен вкус, кои се идеални за било какви настани и прослави активен знак.

  Рак – Akhasheni.

  Иако на прв впечаток за Рак може да биде тешко на природата, со повеќе детални познаник Cancerians се ранливи и вообразени личности. Akhasheni има слични својства: на дискретна вкус згаснува во долго овошен вкус.

  Лав — Лорен-Perrier Brut

  Лавовите сигурни дека знаете како да го претворам животот во празник, толку повеќе погодна пијат од шампањ тешко да се најде. Пиво ќе биде голем плус на вашата блескава личност. Ако цената на шампањ е премногу висока, се обрне внимание на шпански пенливо вино Hoya де Cadenas Cava Brut Природата

  Девица — Calvet Каберне Совињон

  Девица е позната по своите прецизен став на детали, и тоа е она што го направи Calvet Каберне Совињон. Тука сè е совршено: повеќестраните вкус, исклучителна арома и долго вкус.

  Вага — Tommasi Giulietta

  Вага може да се најде заеднички јазик со никого, исто флексибилност заедно со Tommasi Giulietta. Ова вино може да се нагласи најдобри страна на скоро секое јадење.

  Шкорпија — Високи Коњ Каберне Совињон

  Високи Коњ Каберне Совињон – полно работно тело вкус, боја и мирис, како страсни и самоуверен Шкорпија.

  Стрелец — Hoya де Cadenas Мерло Tinto

  Sagittarians се многу вечеринка знак, и вкус на шпански суво вино Мерло Tinto доведува до интересни разговори. Хармоничен, мека и деликатна вкус е токму она што го барате.

  Јарец — Charton Блан

  Capricorns вредност стабилноста и квалитетот во текот на. Charton Блан е совршено прилагоден за високите барања на овој знак. Apple арома и избалансиран вкус, секогаш ќе бидат релевантни.

  Водолија — Не Melchor

  Водолија се познати за progressiveness на своите ставови. Овие знаци ќе не си ограничен само вина на Стариот свет. Нови впечатоци тие може да се даде на Чилеански Не Melchor: арома на BlackBerry и currant во комбинација со избалансиран вкус.

  Риби — Viala Блан Lambrusco

  За Риба главните “содржина” и не изглед. Во пијат не го цениме трошоците и прилично етикета, но квалитетот и вкус. Viala слатка Lambrusco Блан – совршено ги истакнуваат слобода-љубовното расположение на Рибите.

 • Вино бренд Calvet

  Calvet е прифатлива луксузни француски вино. Денес вина Calvet (над 40 видови) може да се купат во 100 земји, вклучувајќи во Казахстан. 70% од вкупното производство на вино, и оваа година, 10 милиони шишиња се извезува. Во светот вина Calvet го цениме пристоен квалитет и хармоничен вкус, во комбинација со прифатлива цена.

  Вино бренд Calvet

  И почна историјата на создавање на успешни компании “Calvet” во 1818 во долината на Рона, кога еден од родителите работи во насади во градот на Tain L’hermitage е донесена, иднината “татко” на брендот Жан-Мари Calvet (Жан-Мари Calvet). Вино за тоа не беше само работа, туку страста и инспирација, па успех не беше долго во целост.

  Во 1823, Централната област на Бордо, трговски центар на вино, бренд на главната автобуска станица, а по неколку години на престижни вински регион на Франција може да се пофали како центар.

  Сопствената привлечност.

  1870 година, Октава Calvet е донесена за изградба на голем проект – замокот “Calvet” во Medoc регионот. Зградата беше импресивен не само надвор, туку внатре под винарска визба беше даден 16 илјади квадратни. м. патем, територија визби во процесот на развој, компанијата постојано се проширува.

  1920, Calvet Жан предлага да додадете празно шише вино личен карактер кои ќе се зборува за квалитетот на производите, и дизајнот на шишето ќе бидете препознатливи. Така, во 1920, таму се “потпише” на компанијата – орел, симбол на сила, упорност и желба за нови височини. Жан грижат не само за изглед, но исто така и за неговата содржина. Во 1930 година, тој го отвора лабораторија, чија цел беше да се студира на пијалаци и нејзините производствени процеси од научна гледна точка. Со отворањето на лабораторијата во сите фабрики на компанијата одржуваат строга контрола на квалитетот.

  Во 1882 година, компанијата е дел од Whitbread Група, и откако му припаѓал на Корпорацијата Сојузничките Domecq. Во 2007 година, “Calvet” стана дел од финансиски гигант Les Grands Chais де Франс.

  Секоја винарија има свои сопствени закони, традиции и тајни, “Calvet” не е исклучок. Е строго се набљудува одреден сет на правила, патем, тоа е 40 суштински одредби за регулирање на клучните фази на производство. На пример, спојувањето и стареењето пијалок се произведува само во непосредна локација на компанијата. За изложеност што трае најмалку шест месеци (обично 1 година), може да се користи француски дабови буриња. Иднината добро вино Calvet мора да помине на тестот за дегустација (до 11 пати). Можеби ова е тешко, но овие правила ќе ви овозможи да се создаде ремек-дела.

  Приказната на компанијата не би била комплетна ако не се спомене за водечките oenologist на Куќата на главната автобуска станица – на Шпанецот Paz Espejo. Таа е вистински фан на неговиот случај, биолог, не само со диплома од Универзитетот во Бордо, но, исто така, неверојатна интуиција. Тоа е под контрола на Pas беше направен од страна на најдобрите вина на брендот. Критичари и експерти повик Помине современиот француски производство на вино. Соработката на Куќата на главната автобуска станица Espejo крши “вино” стереотип: добро вино можат да бидат евтини.

  За својата богата и долга историја на вино од овој бренд е добитник на бројни награди, вклучувајќи ја и “злато” Вино и Дух Конкуренцијата 2003 вино Calvet XF Совињон Бланк. За вина Calvet е белег на најдобро вино водич Франција, Hachette.

  Уште една гордост на компанијата е опсегот на фини пијалоци Calvet Varietals. Оваа единствена слад вино со мек вкус, свежа арома и прифатлива цена: Шардоне, Совињон Бланк, Мерло и Каберне Совињон, која денес може да се ужива во Казахстан.

 • Вино аукции

  Вино аукции или шише вино за цената на еден луксузен автомобил. За “ловци” за Антиквитети аукција е една одлична можност да купите многу пожелно (сликарство, накит, автомобили), за производство на вино колектори е можност да купат шише или целата колекција на елитата вина.

  Вино аукции

  Во аукции светска слава (Кристи е, Sotheby ‘ s, Zachys, Acker Merrall & Condit, Харт Дејвис) цена за едно шише понекогаш достигнува неколку стотици илјади долари.

  Претходно, беа спроведени аукции само во земјите каде што не беше добро основана култура на производство на вино (Франција, Германија), денес во организации не е последниот улога игра од страна на побарувачката. Така модерен центар на Трговија луксузни вино се смета за Хонг Конг, и секако не на Стариот свет, каде што побарувачката за “аукција многу” има опадна значително.

  Зошто колекционери ги продадат своите акции?

  Најголемиот дел од нашето вино аукции се приватни вино собирање или мал процент на сметки на вино куќа. Понекогаш се замисли зошто собирачи кои со таков страв, малку од малку, ако можам да кажам така на шишиња, исполнети со полици на нивните подруми утре “да ги со чекан.” Ваквите прашања се бара само за оние во чии што визби вина уште. Всушност, причината за продажба е сосема јасна и едноставна. Колекција се толку голема што за зачувување на нови придобивки немаат место, а на аукција ви дава можност да се ослободи и да заработи пари за нови вина. Можеби колектор одлучи целосно да ја менува својата насока: да ги продадат колекција на вина од шампањ регионот, на сите негови сили да се фокусираат на вината на Бургундија.

  Патем, повеќето под наслов вина на светот (Франција) и на аукции е поставен на раководството на ниво: Бордо, Темноцрвена, шампањ и Рона долина. Оваа “Квартет” лов од страна на многу експерти.

  Тргување во различни земји.

  Една од карактеристиките на виното аукции е територијална припадност, односно во Германија е доминирана од страна на германскиот производство на вино во сад е водечка примероци од Американското производство на вино.

  Германскиот берзански аукции се карактеризира не само со богатството на локалните многу, но исто така и начинот на нивното однесување. Прво, тука се продаваат директно од производителот, а не од визбата на приватен колекционер. И, второ, тука продажба не е едно шише, но целиот серии.

  Меѓу голем број на шпански вино аукција без особена богатство брендови, главниот економија, Alvaro Palacios, Dominio де Pingus и Artadi. Но, таму понекогаш се стави вредни примероци од Австралија (Penfold”s Grange) и Јужна Африка вино (Nederburg Edelkeur Благородна Крајот на Жетвата, Vergelegen).

  Вино треска во Азија.

  Во текот на изминатите години во Азија побарувачката на енергија за производство на вино колекција расте експоненцијално, Кинески Nouveau riche сакате да го поседувате, не само луксузни автомобили, но, исто така, вина, над кои на време не imperiously. Секоја година на аукција во Кина сите стави нови рекорди на продажба, која лежи надвор за вино колекција во вредност од милиони долари. Почнувајќи од 2008 година, кога Acker Merrall & Condit ја одржа својата прва вино аукција во Хонг Конг, страст за елитата вина не се преставам.

 • Sommelier

  Вино, и покрај неговата вековна возраст, продолжува да расте: чување на традициите, технологии се подобри, нови рецепти, условите. Сето ова придонесе до појава на нови професии “во производство на вино”. Еден од нив е sommelier.

  Но малкумина знаат кој е sommelier, навистина?

  Францускиот Синдикат на Sommeliers дава следната дефиниција на професија: тоа е човек, чии должности се вклучени послужување пијалоци на клиенти, совети за изборот, па дури и на маса амбиент. Но, не мислам дека sommelier е само келнерот, по сите, му служи на вино, дури и ако правилно и убаво, тоа не е за сите. Висока класа sommelier е олицетворение на најдобрите квалитети на консултант (време на комуникацијата со клиентот),

  бизнисмен (во процесот на купување пијалаци за ресторан) и господар дегустација (подигање на нови комбинации на вино и храна).

  Историска белешка.

  Иако оваа професија не е познато за сите “нови” да го нарекуваат тоа доста тешко. Зборот sommelier (од стариот француски saumalier) значи јавач на животно на оптоварување. И навистина, настана на оваа професија (10 век) оддалеченост од вина. Поранешниот sommelier беше одговорен за транспорт и безбедност на Багаж на познати мајстори. Подоцна, нивните должности вклучени контрола над економијата, како и проверка на безбедноста на јадења и пијалаци, се служи на маса. Патем, не е најбезбедно работа. Воспоставување на професија има трае доволно долго. Sommelier успеа и подрумите, а се воведува на лозови насади, и собрал виното на Кралската маса. И само до 19-тиот век, пост има утврди дека вредноста на таа водич до сега.

  Но, назад во нашиот ден.

  Денес, неколку поседуваат вино знаење, треба да се имаат талент, бидејќи sommelier треба да препорачуваме да не она што тој сака, и да се обидат да се предвиди вкус желби на клиентот. Друг важен аспект е цената на пијалок: тоа е потребно точно да се оцени кредитната способност на клиентот и да понуди најдобро во “неговиот” цена опсег. Добар sommelier знае како јасна и професионални јазик, кажи им на клиентите за предностите на одбраната пијалоци.

  Исто така, треба да се напомене дека одговорности на оваа професија е многу поширока трпезарија. Квалификуван специјалист е ангажиран и пополнување на винарска визба. Она што е важно не само да се одржи на квантитет, но, исто така, да се направи купување, така што колекција секоја година да стане само поскапо.

  Оваа позиција бара постојана работа за вас, вашите знаења и вештини, со што sommelier на една од најпознатите тежок и во исто време најинтересните професии во винската индустрија.