
Pewnego dnia winobrania został pobity mrozem i winiarze myśleli, że nie mają nic do stracenia, i próbowali zrobić z niego wino. Tak narodziła się pierwsza na świecie wino lodowe. Kanadyjczycy, niemcy, austriacy spierali się, kto jest autorem. Ale Starożytny Rzym był pierwszym. Świadczą o tym wzmianki Плания Starszego o tym, że niektóre odmiany winogron nie odeszli do samych przymrozków. Poeta Морциал opiewał w swoich поэмах o stwardniałym winogronach. Jednak ani ten drugi nie wspomniano, jak właśnie służy ten winogrona. Być może chodziło o winie, który jest produkowany z rodzynek.
Więcej szczegółów o icewine zawarte w dokumentach 1830 r., zgodnie z którym pojawiło się wino lodowe w Дромерсхайме. Niemców zdziwiło zachowanie zwierząt i ptaków, które żywili zamarzniętym winogronami i postanowiłem spróbować ten efekt na sobie.
Niagara Icewine Festival kanadyjski lider w produkcji wina lodowego jest jego matką. Na całym świecie są tysiące fanów tego wspaniałego napoju.
Kolejnym kandydatem na autorstwo jest kanadyjczyk winiarz, który mieszkał w Quebec jeszcze na początku ubiegłego stulecia. Również zdziwiło zachowanie ptaków, które ощипывали zamrożone winogrona. On przygotował wino i pozostał bardzo zadowolony z uzyskanym wynikiem.
Wzmianki o lodowym winy jeszcze nie raz вплывут w historii francuzów, niemców. Walter Хайнль – niemiecki emigrant, skosztował zamarznięte owoce w 1973 roku, później 10 lat później, we współpracy z виноделами Inniskillin, Pelee Island i Hillebrand rozpoczął produkcję айсвайна.
Główną zasadą przy produkcji wina lodowego jest jego naturalna mrożenie w temperaturze 7-8 stopni. Jeśli winogrona został zamrożony w sposób sztuczny – wino nie może się nazywać айсвайном.
Aby wyprodukować wino lodowe, potrzebne są specjalne, można powiedzieć idealne warunki – gorące i długie lato, ciepła jesień i ostre przymrozki, które idealnie powinny trwać w ciągu dwóch tygodni. Możliwe ryzyko zostać w ogóle bez zbiorów – ptaki i zwierzęta bardzo lubią to przysmak. Aby uzyskać naprawdę dobry icewine, ważne jest, aby zebrać plony nie wcześniej i nie później.
Cena wina może różnić się od 50 do 500 dolarów za butelkę. Najlepiej na butelce określa czas zbierania i temperatura powietrza.
Żniwa w nocy, a kończą na 2 godziny do świtu. Dlaczego? – pytasz. Ponieważ temperatura na wschodzie słońca zacznie rosnąć i występuje ryzyko pozostania bez elitarnego wina, dlatego bez zysku.
Zazwyczaj, idealnym czasem jest połowa grudnia i trwa aż do lutego. Uważa się, że jeśli zebrać plony właśnie w noc bożego narodzenia – wino będzie miał specjalne „magicznych” właściwości – ludzie uważają, swoją miłość, kobiety zachodzą w ciążę, chorzy ludzie odzyskać.
Technika gotowania lodowego wino – jedna z najbardziej skomplikowanych na świecie. Zebrany plon jest wysyłany pod prasa urządzenie natychmiast po zbiorze – jagody muszą pozostać w stanie zamrożonym. Lód w procesie ekstrakcji pozostaje, mamy to tylko sok, którego objętość wynosi zaledwie 15-20 % od całej masy winogron. Na przykład, aby produkować 350 gramów айсвайна należy użyć 15 kg jagód. Proces fermentacji trwa długie miesiące.
W rezultacie, otrzymujemy wino o zawartości alkoholu 9-12 %. Kolor może być pomarańczowy, różowy lub czerwony. Najczęściej jest to bursztynowego, ponieważ zwykle jest używana odmiana białych winogron Riesling.
Niemieccy producenci używają tylko Riesling. Ich zdaniem, to właśnie ta odmiana daje doskonały balans kwasowości i zawartości cukru. Jednak zmiany klimatu, tworzą szereg problemów dla niemców.
Kanadyjczycy, wręcz przeciwnie – lubią eksperymentować. Używają także Cabernet Sauvignon i Merlot. Głównym wymogiem dla winogron jest odporność na gnicie i опаданию.
Inniskillin 2002 Oak Aged Vidal Icewine – jest najlepszym słodkim winem na świecie.
Warto zauważyć, że w prowincji Ontario jest liderem produkcji айсвайна z 1991 roku. Właśnie tutaj dostępny jest najlepsze i drogie wino lodowe.
Pierwszy łyk tego wina sprawia, że zanurzyć się w bajkę. Cudownie połączone aromaty maliny, ananas, liczi, papaja, róże. Smak pełen chmielu, цитрусом i nutą mango. Podczas byłoby się nie napić właśnie tego wina nie są zalecane przekąski.


