informacion

 • Kantinat më të mira të Italisë

  Miq, sot ne nuk do të prekë në shkëlqimin e verës bouquets, ose një shumëllojshmëri të flavors, mbani këshilla në zgjedhje të saktë të mirë të pini dhe vetëm të gëzojnë të rëndësishëm të arkitekturës së punishtet e verës në Itali. Disa prej tyre si “e mori larg”, me pikturat e tij artistik, ndërlikuar formave të tjera – kujton muze të artit modern, disa u përvetësuan nga peizazhi dhe vreshta. Mjaft të flasim, të shohim për veten tuaj.

  Kantinat më të mira të Italisë

  Tenuta Castelbuono, Umbrias.

  Eko-shell u dha të UNESCO-s në kategorinë “industriale” në shkallë. Ajo u ndërtua në vitin 2012 nga arkitekti Arnaldo Pomodoro. Ideja e familjes Lunelli, ndërtimi ishte menduar për të të jetë një kuti për ruajtjen e gjërave me vlerë (në rastin tonë – një e shkëlqyer e verës).

  Cascina Adelaide.

  Krijuesit e verës u përpoq harmonike “përshtaten” objekti në lokale të vendit dhe jam dakord se kanë arritur qëllimit. Transparente mureve të lejuar punonjësve për të shijuar vreshtat, dhe për vizitorët në punishte procesi i prodhimit është e hapur në një shikim. E ndërtuar në vitin 2004.

  Punishte e Domenico Clerico Piedmont.

  Minimalism, lirinë dhe stilin e karakterizojnë këtë moderne verës. Ndërtesa përfundoi në vitin 2011.

  Kantina e verës Nuova Antinor.

  Të gjitha ndërtesat kryesore janë të fshehura nën tokë. Po, ju keni të saktë të paraqitura. Kërkim në “majën e malit” nuk janë as të vetëdijshëm se çfarë e pret brenda: e korridoreve të pafund, provë dhoma dhe e pabesueshme shkallët. Chianti Classico, u ndërtua në vitin 2012 (ndërtimi zgjati 7 vjet).

  Punishtja e verës Ceretto (përkthyer nga italisht.- rrushi).

  Këtë e madhe dhe transparente, “kokrra të kuqe” qëndron madhërishëm mbi vreshtat e Piedmont. Ishte hapur në vitin 2009.

  Punishtja E Verës Tramin.

  Ndërtimi i vitit 2010. Punishtja e verës punëtorët e quajtur atë “një shtëpi për Gewurztraminer” (teknike lloj i rrushit që përdoret për të bërë verë të bardhë). Gjelbër dizajn simbolizon hardhi.

  Punishtja E Verës Cubo.

  Një tjetër verës me një simbolike kuptim. Në këtë kohë, transparent cube simbolizon Barollo marrjen e madhështisë dhe diversitetit me kalimin e kohës. Projekti u implementua në vitin 2000.

 • Më të mirë të verës festivalet

  Ajri ishte mbushur me marramendëse aromas e verërave, në çdo cep të qytetit tingujt e muzikës mbetet në mendje, dhe një humor të mirë për një kohë të gjatë nuk fle. Doni të gëzojnë këtë lloj të atmosferë? Shkoni për një verë të festivalit. Për më tepër, ajo është shumë e thjeshtë – pothuajse të gjitha verë rajonet e botës, dhe ndonjëherë edhe të mëdha të verës në ferma, të kalojnë festë. Për shembull, në gjermanisht Moselle luginës nga prilli deri në nëntor nuk abate e bukur: e baton e festivalit është duke u kaluar nga ferma në fermë.

  Për njohësit dhe të apasionuarit e verërave të tilla festivale të ndihmojë për të zgjeruar horizontet dhe njohuri për të pirë, për t’u takuar e prodhuesve dhe të mësojnë sekretet e gatimit. Për verë – kjo është një mundësi e madhe për të tërhequr klientët dhe për të gjetur partnerët e biznesit. Për turistët – një mundësi unike për të shijuar një atmosferë të mrekullueshme, dhe një vështrim të ri për të mund të tashmë të njohura vende, por përmes prizmit të një gotë verë të mirë.

  Më të mirë të verës festivale në botë.

  1. Vera e festivalit në Bandol (Provence).

  Pavarësisht motit të ftohtë (nëntor-dhjetor), në côte Cote d ‘ përsëri qindra njerëz: Bandol ju fton për një festë të nderuar të rinj frëngjisht verë. Bandol është vendi ideal për rritjen e rrushit: një numër i mjaftueshëm i ditëve me Diell dhe reshjeve të kombinuar me një klimë të butë mund të prodhojnë të gjallë dhe i paharrueshëm verë. Provë pije është plotësisht e lirë, ajo është e mjaftueshme për krahu të veçantë suvenir gotë dhe për të menaxhuar të zëvendësojë atë nën një rrymë e verës, e cila është shishe direkt nga fuçi. Pas provë ju mund të marrë pjesë në rrugë argëtuese.

  2. Festivali i Jerez, të Spanjës.

  Spanja në shtator është e mbushur me një shumëllojshmëri të festivaleve të përkushtuar për të rrushit të korrat mbledhur, por më të mëdha dhe ndritura festivalin e Jerez. Festimi kryhet në Jerez de La Kufirit – shtëpia e mirë sherry dhe vallëzimi flamenco stil. Tri javë është një lumë i verës, dhe disa ngjyra shfaqje janë zëvendësuar nga të tjerët. Këtu ju mund të gëzojnë provë shumë markave të spanjoll sherry dhe mrekulli në flamenco të kryera nga grupet e ndryshme. Dita përfundon me një madhështore procesion, në të cilat do të jenë të zgjedhur Mbretëreshën e festivalit.

  3. “Bodrum derë”, Australi.

  Rreth 30 punishtet e verës në shtetin e Australisë së Jugut çdo vit në janar të hapur dyert e tyre punishtet e verës dhe bujarisht të trajtohen të gjithë tuaj më të mirë të verërave. Në festivalin ju nuk mund vetëm shijen e verës, por edhe për të marrë pjesë në saj të procesit të prodhimit, të shtypur të manave. Festivali është një garë që përcakton më e mirë e pijeve të Australisë. “Bodrum derën” – e shkëlqyer pamje të Adelaide hills, muzikë live dhe më të mirë të verërave të Australisë.

  4. Madeira Verë Festivalin / Festa a Vinho da Madeira, Portugali.

  Verë portugalisht festival është konsideruar si një nga më të gjallë dhe të gjallë festimet e vjeshtës. Mbi origjinën e simbol i Madeira — në eliksir që ne e quajmë “Madera” — ecën shumë e legjendave. Më i njohur është historia e tregtarët mbante verën e tij të kontinentit. E fuçi nuk i përshtatet në shtypur dhe i ishte lënë “i djegur”, nën rrezet përvëluese të diellit. “Në telashe” anije e kapur ende dhe stuhi, por për habinë e tregtar, pas këtyre sprovave, produkt jo vetëm i degraduar, por edhe për të fituar një shije unike. Në fund të verës nuk është një arsye për të qenë e trishtuar, në gusht të Madeira verë festivali fillon dhe verëbërësit. Çdo cep i qytetit të zhytur në festimin: costumed tregojnë, një procesion e verëbërësit, mbetet muzikë, ekspozita, panaire dhe rides, njohja me historinë e verës në rajon dhe mundësi për të marrë pjesë në procesin e bërjes pije e perëndive. Bodrumin e verës është e gatshme për të hapur dyert e saj për të vizitorëve, dhe në rrugë të vendosur-verë provë të rrumbullakëta.

  5. Vera e festivalit në Argjentinë.

  Mendoza, e famshme në botë verë rajoni i Argjentinës, dhe ky është më i madhi verë festivalin në vend. Për më shumë se 70 vite për një javë gjatë muajit Mars, Argjentinasi vreshta të bëhet një platformë për festime. Pas përzgjedhjes së Mbretëresha e festivalit fillon, panumërta tastings, parada, konkurseve dhe shfaqje teatrale.

  6. Vera e festivalit në Limassol, Qipro.

  Që nga viti 1961, kur të nxehtit e verës gradualisht largohet, Qipro Limassol nis një 10-Verë ditë Festival. Qipro verës është ende trajtohet si një pije të shenjtë, dhe recetë e lokale verërat janë ende mbahen sekret. Të gjithë festë është e mbushur me një kombëtare shije: e shoqërimit të bouzouki muzikë, këngët popullore me duartrokitje dhe vallëzimi. Nga mëngjesi deri në mbrëmje të gjithë mund të shijojnë disa nga më të mirë Qipriote verërave, dhe për të marrë pjesë në të shtypur rrushin.

  7. E Jeruzalemit festival, Izraelit.

  Çdo vit në fund të muajit korrik – në fillim të gushtit në Jeruzalem verë të festivalit është mbajtur, ku më e mirë e pijeve të Izraelit. Edhe pse i verës artizanale të vendit është tani vetëm në agimin e zhvillimit të saj (pas shumë vitesh të neglizhojë në shekullin e 19-të lashtë verë traditat përsëri filloi të shërohen), në festivalin ju mund të gëzojnë dhjetra të ndryshme verë të markave. Sidomos të njohura këtu janë e drejtë e verërave, të cilat mund të gëzojnë fetare Judenj. Vera drejtë verë janë të nevojshme për të bindeni shumë rregulla, për shembull, çdo 7 viti manaferrat nuk janë mbledhur.

  8. Vera e festivalit në Marlborough.

  Ajo është më e madhe festival në Zelandën e Re, që do të mbahet në shquar verë rajon në Veri-Lindje e në Jug të ishullit. Çdo vit fundjavë të dytë në shkurt derën e verës, Montana Brancott Estate e hapur për të gjithë të ardhurve. Nën çatinë e kësaj punishte shkuar rreth 50 përfaqësues të kantinat e verës të ndryshme që ofrojnë vizitorëve të festivalit më shumë se 200 variacione të pirë. Provë e shoqëruar nga i ushqimit vendor, muzikë live, vallëzimi dhe e shquar shfaqje.

  9. Siciliane Blues &Verë Shpirtin E Festivalit

  Udhëtojnë për në Sicili – është gjithmonë një ngjarje e paharrueshme: origjinale, aromë e cila përshkon çdo cep, e pabesueshme pikëpamjet dhe të bukur të Mesdheut. Në fund të muajit korrik, në mesin e të padiskutueshme përparësitë e rajonit shtuar verë festival dhe Blues. Festimi kryhet në disa vende të Sicilisë. Në listën e kulturore programi i koncerte, njohjen më të mirë të verërave të Sicili dhe Italinë, turne të punishtet e verës dhe cellars. Me kalimin e viteve, ngjarje mund të zgjasë nga disa javë deri në një muaj.

  10. Manifestimit ndërkombëtar të Pinot Noir në Oregon, SHBA.

  Shumica e turistëve dhe verë ekspertë të përqendruar vëmendjen e tyre në vizita të verës në festimet e botës së Vjetër, mjaft nevojë të rënë nga llogaritë e përfaqësues të tjerë. Sigurisht, kryesore e verës në rritje të rajonit të Shteteve të Bashkuara është e Kalifornisë, por Oregon, me Pinot Noir, është vazhdimisht duke fituar popullaritet. Ndërkombëtare verë festival zhvillohet në mes të verës në luginën e famshme të vreshtave Willamette. Edhe pse festë zgjat vetëm tri ditë, organizatorët kanë arritur të përshtaten në program provë lokale, të vreshtave, të kuzhinës mrekullon, seminare, ekskursione. Çdo vit tërheq gjithnjë e më shumë vizitorë nga të gjitha anët e planetit.

  Shumica e verës ngjarje që mbahet çdo vit, kështu që mos u shqetësoni nëse këtë vit nuk kanë kohë për të shijuar pushime, do të arrijë deri sezonin e ardhshëm. Daton nga viti në vit mund të ndryshojë, shpesh të filloni duke u përpjekur për të përkuar me fundjavë, dhe të fillojnë të zgjatur festimet e “fiks” për një muaj të caktuar ose në javë (për shembull, javën e fundit të tetorit). Informacion për datën dhe ka planifikuar ngjarje mund të gjenden në faqet zyrtare të internetit nga organizatorët. Shpresojmë tonë kalendarin e verës festivale do të ndihmojë për të planifikuar për të ardhmen e udhëtimeve në botë e verës.

 • Kakhetian teknologjisë

  Dielli në sytë e mi, mbretëron në ajër marramendëse, aroma e verës, dhe mikpritjen që ju duan vetëm për të shpërndarë. Po, është e demokracisë, Gjeorgji.

  Kakhetian teknologji të verë-marrjes

  Ky vend është i famshëm për historinë e saj të pasur, të bukur e natyrës dhe, sigurisht, vera. Të imagjinohet Gjeorgji pa verë është thjesht e pamundur, dhe e verës pa Gjeorgji shumë. Mendoj se kjo është prodhohen këtu gjithmonë. Dhe kjo është pothuajse e vërtetë.

  Historia e gjeorgjisë verës është vlerësuar jo në dhjetra, as me qindra vjet. Tashmë tetë mijë vjet këtu bërë unike verë. Gjeorgjiane vera është unike në çdo mënyrë: karakteri, shije, e cila është e vështirë për të ngatërruar me vera nga vende të tjera, mënyrën e prodhimit. Sot, si shumë e shumë shekuj më parë, për prodhimin e verës e Georgians përdorni qvevri (enë balte). Aplikimi i kësaj teknologjie nuk është vetëm një traditë apo një përpjekje për “të ndryshme”, qvevri verë ka një shumë e mahnitshme, e thatë shije dhe me një nivel të lartë tannin përmbajtje.

  Bazuar ose tradicionale Kakhetian teknologjisë qëndron në dy normat kryesore.

  E para është të veçantë të fermentimit. Duhet dhe pomace (lëkura e manave, eshtra, nyje) dele në qvevri dhe fort të mbyllur kapakun, më tej “vulosës” balta. Procesi i fermentimit të wort duhet të mbahet në qvevri, e cila është varrosur në tokë bodrum (e Marani). Vendi që mbështjell anije, siguron temperaturë të stabilitetit.

  E dyta është tul, apo më saktë kontaktoni me të. Tul ose chacha, siç është quajtur në Gjeorgji jep strukturën e mbaruar vera është e plotë me aromë, aromë dhe të pasur shije.

  E Georgians quajtur tul dhe nënën wort, në fakt ajo “bën” në shije dhe ngjyra e verës. Verëbërësit besojnë se për të marrë një të balancuar të pirë, fëmijëria verë duhet të jenë të lumtur, d.m.th. të mbajtur së bashku me nënën.

  Përdorimi i tul dhe eliminon nevojën për të filtrimit të verës: pas procesit të fermentimit, chacha është ulur në fund të qvevri, duke formuar një shtresë e dendur se i mban të gjithë “ekstra”. Të njeriut që ndikojnë në kursin e “prodhimit” është minimale, natyra do të bëjë gjithçka vetë.

  Në shije, kjo pije nuk e kanë analogues në botë. Aciditet të lartë dhe pasurinë e tannins të lejojë verë të kombinuar me një shumëllojshmëri të mishit enët dhe snacks.

  Përdorimi i teknikave tradicionale e verës, duke e bërë nuk flasin për identitetin e shije. Për shembull, në Imereti dhe Kartli verëbërësit mos e përdorni kreshtat e rrushit për procesin e plakjes e cila lejon për të marrë e verërave me një shije më të butë. Dallimet janë arritur nëpërmjet përdorimit të indigjene varieteteve të rrushit, të cilat në Gjeorgji ka rreth 500.

  Në qoftë se vera është bërë tradicionale Kakhetian metodë, atëherë kjo do të tregohet në etiketë (fjala “Qvevris”, “Kakhetian thatë” apo imazhin e Kvevri).

 • Verë dhe shenjat e zodiakut

  Astrologjia ka qenë gjithmonë një temë e nxehtë debati. Disa e konsiderojnë atë një serioz shkencës dhe të lëvizin përmes jetës, të bazuar në “rekomandimet e yjeve”, të tjerët kategorikisht refuzojmë njohuri të tillë. Por edhe skeptikët nuk janë në gjendje për t’i rezistuar tundimit për të kontrolluar vërtetësinë e predrazene. Astrologët thonë se ideale verë ju mund të vini deri, të armatosur vetëm me njohuritë, për datën e lindjes.

  Verë dhe shenjat e zodiakut

  Dashi — Viala Lambrusco Rosato

  Dashi vlerësojmë origjinalitet në çdo gjë, prandaj, në mesin e të bardhë dhe verërat e kuqe, e zgjedhur rozë. Të rafinuar dhe me shije frute, italiane Lambrusco patjetër do të keni në mendje.

  Demi — Pirasso Tomassi Valpolicella Classico Superiore Doc

  Demi është një nga më të “praktike” shenjat e Zodiakut, që preferojnë për të marrë kënaqësi nga gjërat reale. Për njerëz të tillë, zgjidhja ideale do të ishte klasike, të tilla si vera e kuqe markë Tomassi. Demi me moshë vjen urtësi për të Pirasso Valpolicella Classico Superiore Doc shije.

  Binjakët – Trivento Aires Dulces Ëmbël Blanco

  Rutinë aspak e përshtatshme për Binjakët. Ditë e re – sfidat e reja. Opsioni më i mirë do të jetë një verë të bardhë me një freskuese me shije frute shije, të cilat janë ideale për çdo ngjarje dhe festimet aktive e shenjave.

  Kanceri – Akhasheni.

  Edhe pse përshtypja e parë për Kancerin mund të jetë e vështirë në natyrë, me më të detajuar të njohurit e Cancerians janë të prekshme dhe të ndjeshëm të personalitetit. Akhasheni ka prona të ngjashme: të matur shije të zbehet në një kohë me shije frute amëz.

  Leo — Laurent-Perrier Brut

  Luanët sigurt e di se si për të kthyer jetën në një festë, në mënyrë më të përshtatshme të pirë se shampanjë e vështirë për të gjetur. Birra do të jetë një shtesë e madhe për të tuaj me gaz të personalitetit. Nëse çmimi i shampanjë është shumë i lartë, i kushtoj vëmendje në spanjisht verë e gazuar Hoya de Cadenas Cava Brut Natyrës

  Virgjëresha — Calvet Cabernet Sauvignon

  Virgjëresha është i njohur për tij të përpiktë qëndrimi në detaje, dhe kjo është ajo që e bëri Calvet Cabernet Sauvignon. Këtu çdo gjë është e përkryer: shumëdimensional shija, aroma e hollë dhe një kohë të gjatë amëz.

  Peshorja — Tommasi Giulietta

  Peshorja mund të gjeni gjuhë të përbashkët me të gjithë, në të njëjtën shkathtësi së bashku me Tommasi Giulietta. Kjo verë mund të theksoni më mirë anën e pothuajse çdo gjellë.

  Akrepi — I Gjatë Kali Cabernet Sauvignon

  Gjatë Kali Cabernet Sauvignon – i trashë shije, ngjyrë dhe aromë, si një pasion dhe vetë-besim Akrep.

  Shigjetari — Hoya de Cadenas Merlot Tinto

  Sagittarians janë shumë të shoqërueshëm shenjë dhe shijen e spanjisht thatë vera Merlot Tinto është e favorshme interesante bisedat. E në harmoni, të butë dhe shije delikate është pikërisht ajo që ju keni qenë në kërkim për.

  Bricjapi — Charton Blanc

  Capricorns vlera e stabilitetit dhe të cilësisë në të gjithë. Charton Blanc është e përkryer të përshtatshme për kërkesat e larta të kësaj shenje. Apple aromë dhe shije të balancuar gjithmonë do të jenë të rëndësishme.

  Ujori — Don Melchor

  Ujori janë të famshme për progressiveness e pikëpamjeve të tij. Këto shenja nuk do të kufizojnë veten vetëm me verëra të Vjetra të botës. Përshtypjet e reja që ata mund të japin Chilean Don Melchor: aroma e BlackBerry dhe currant kombinuar me një shije të balancuar.

  Peshku — Viala Blanc Lambrusco

  Për Peshqit kryesore “përmbajtja” dhe jo pamjen. Në të pirë nuk e vlerësojmë kosto dhe një goxha etiketë, por cilësinë dhe shijen. Viala ëmbël Lambrusco Blanc – të përkryer të nxjerrë në pah e liridashës humor e Peshkut.

 • Vera markë Calvet

  Calvet është një përballueshme luksoze franceze të verës. Sot, vera e Calvet (mbi 40 lloje) mund të blihen në 100 vende, duke përfshirë në Kazakistan. 70% e totalit të prodhimit të verës, dhe këtë vit, në 10 milion shishe të eksportohen. Në mbarë botën verërave Calvet të vlerësojmë një cilësie të mirë dhe të gjithanshëm shije, e kombinuar me çmim të volitshme.

  Vera markë Calvet

  Dhe filloi historia e krijimit të suksesshëm të kompanive “Calvet” në 1818 në luginën e Rhone, kur një prind të punojë në vreshta në qytetin e Tain L’hermitage është marrë, për të ardhmen, “babai” i krejt Jean-Marie Calvet (Jean-Marie Calvet). Verës për atë nuk ishte vetëm një punë, por pasioni dhe inspirimi, kështu suksesi nuk ishte gjatë në vjen.

  Në 1823-in, në qarkun Qendror të Purpurta, një qender tregtare të verës markë në stacionin kryesor të autobusëve, dhe pas disa viteve të prestigjioze verë rajonin e Francë mund të krenohem me të tillë një qendër.

  Vetë tërheqje.

  Më 1870, Oktavën Calvet është marrë për ndërtimin e një shkallë të gjerë të projekt – kështjellë “Calvet” në Medoc rajon. Ndërtesa ishte mbresëlënës, jo vetëm jashtë, por brenda nën bodrumin e verës është dhënë një 16 mijë sq. m. nga Rruga, në territorin cellars në procesin e zhvillimit, kompania vazhdimisht zgjerohet.

  1920, Calvet Jean propozon të shtoni një shishe verë të karakterit personal që do të flas për cilësinë e produkteve, dhe dizajni i shishes do të bëjë të njohur. Kështu në vitin 1920 kishte “shenja” të kompanisë – shqiponja simbolizon forcën, këmbënguljen dhe dëshirën për lartësi të reja. Jean kujdesej jo vetëm për pamjen, por edhe për përmbajtjen e tij. Në vitin 1930, ai hap lab, qëllimi i të cilit ishte për të studiuar pije dhe procese prodhuese nga një shkencore pika e parë. Me hapjen e laboratorit në të gjitha bimët e kompanisë mbajtur të rrepta të kontrollit të cilësisë.

  Në 1882, kompania është pjesë e Whitbread Grup, dhe pasi i përkiste Korporata Aleate Domecq. Në vitin 2007, “Calvet” u bë një pjesë e financiare gjigande Les Grands Chais de France.

  Çdo verës ka vet ligjet, traditat dhe sekretet, “Calvet” nuk është përjashtim. Është rreptësisht e vëzhguar një grup të caktuar të rregullave, nga rruga, kjo është 40 substanciale të dispozitave që rregullojnë kryesore fazat e prodhimit. Për shembull, përzierja dhe plakjen e pije është prodhuar vetëm në menjëhershëm vendndodhja e kompanisë. Për ekspozimin e cila zgjat të paktën gjashtë muaj (zakonisht 1 vit), mund të përdoret frëngjisht fuçi lisi. Të ardhmen gjobë verërave Calvet duhet të kalojnë një test provë (deri në 11 herë). Ndoshta kjo është e vështirë, por këto rregulla të ju lejojnë për të krijuar kryeveprat.

  Historia e kompanisë nuk do të jenë të plota nëse nuk përmendet rreth kryesor oenologist e Shtëpisë në stacionin kryesor të autobusëve – i Spanjoll Paz Espejo. Ajo është një të vërtetë tifoz i tij rast, një biolog, jo vetëm me një diplomë nga Universiteti Bordeaux, por edhe një intuitë të jashtëzakonshme. Ajo është nën kontrollin e Pas u bë nga më të mirë të verërave të markës. E kritikëve dhe ekspertëve të thirrur të Kalojë moderne franceze të verës. Bashkëpunimi i Shtëpisë në stacionin kryesor të autobusëve Espejo prishet “vera” stereotip: verë të mirë mund të jetë të lira.

  Për të pasur dhe histori të gjatë të verës të kësaj marke ishte dhënë shpërblime të shumta, duke përfshirë “gold” Verë dhe Shpirtin e Konkurrencës 2003 verë Calvet XF Sauvignon Blanc. Në lidhje me verërat Calvet është një shenjë e mirë verë udhëzues Francë – Hachette.

  Një tjetër krenari e kompanisë është gamë të hollë pije Calvet Varietals. Këtë verë single malt whiskey, me një shije të butë, e freskët, erë dhe çmim të volitshme: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot dhe Cabernet Sauvignon, të cilat sot mund të jenë të gëzuar në Kazakistan.

 • Verë e ankandeve

  Verë e ankandeve apo shishe verë, për çmimin e një makinë luksoze. Për “gjuetarët” për Antike ankand është një mundësi e madhe për të blerë shumë e dëshirueshme (pikturë, bizhuteri, makina), për verë mbledhësit është mundësia për të blerë një shishe ose krejt koleksionin e elitës verërave.

  Verë e ankandeve

  Në ankandet famë në mbarë botën (Christie, Sotheby-së, Zachys, Acker Merrall & Condit, Hart Davis) çmimi për një shishe ndonjëherë arrin në disa qindra mijëra dollarë.

  Më parë, ankande ishin kryer vetëm në vendet ku nuk ishte i vendosur mirë kulturën e verës (Francë, Gjermani), sot në organizata nuk është e fundit, rol i luajtur nga kërkesa. Pra, një qendër moderne e Tregtisë luksoze verë është konsideruar të jetë Hong Kong, dhe me siguri nuk botën e Vjetër, ku kërkesa për “ankandit shumë” ka pësuar rënie të ndjeshme.

  Pse mbledhësit të shesin rezervat e tyre?

  Pjesa më e madhe e verërave ankandet janë private verë koleksion, ose një përqindje të vogël të llogaritë në verë të shtëpisë. Ndonjëherë krijoj pse mbledhësit që me të tilla frikë, pak nga pak, nëse mund të them kështu në shishe, e mbushur raftet e tyre bodrumet nesër “le ta me një çekiç.” Pyetje të tilla janë pyetur vetëm nga ata të cilëve cellars vera ende. Në fakt, arsyeja e shitjes është mjaft e qartë dhe e thjeshtë. Mbledhja janë aq të mëdha, saqë për të ruajtur blerjet e reja nuk kanë vend, dhe e ankandit ju jep mundësinë për të liruar hapësirë dhe të fitojnë të holla për të reja të verërave. Ndoshta koleksionist i vendosur për të krejtësisht të ndryshojë drejtim: për të shitur një koleksion të verërave nga rajonin champagne, për të gjithë forcën e tij për të përqëndrohet në verërat e Burgundy.

  Nga rruga, më titull verërat e botës (Francë) dhe në ankandet e vendosur në nivel të udhëheqjes: Bordeaux, Burgundy, shampanjë dhe luginën Rhone. Kjo “Kuartetit” të ndjekur nga shumë ekspertë.

  Tregtare në vende të ndryshme.

  Një nga karakteristikat e verës ankandet është përkatësia territoriale, gjegjësisht në Gjermani është e dominuar nga gjermanisht prodhimi i verës në Shtetet e Bashkuara po çon mostrave të kongresit të verës.

  Gjermane ankandet janë karakterizuar jo vetëm nga bollëku i shumë lokale, por edhe mënyrën e tyre të sjelljes. Së pari, këtu janë shitur direkt nga prodhuesi, jo nga bodrumin e një koleksionistë privat. Dhe, së dyti, këtu e shitjes nuk është një shishe, por të gjithë tufa.

  Në mesin e shumë në spanjisht verë ankand nuk veçantë affluence e llojeve kryesore të ekonomisë, Alvaro Palacios, Dominio de Pingus dhe Artadi. Por ndonjëherë ka vënë vlefshme mostrat e Australian (Penfold”s Grange) dhe Afrikës së Jugut verë (Nederburg Edelkeur Fisnik Fund të Korrjes, Vergelegen).

  Vera, ethet e në Azi.

  Gjatë viteve të fundit në Azi kërkesa për verë mbledhjen e po rritet në mënyrë eksponenciale, Kineze Nouveau riche doni të vet, jo vetëm makina luksoze, por edhe vera, gjatë së cilës kohë nuk imperiously. Çdo vit në ankand në Kinë të gjithë vënë re rekordet e shitjeve, hedhjen jashtë për një verë të mbledhjes me vlerë miliona dollarë. Që nga viti 2008, kur Acker Merrall & Condit mbajtur saj të parë verë ankand në Hong Kong, një pasion për të elitës faji nuk largohem.

 • Sommelier

  Vera, përkundër saj i nderuari moshës, vazhdon të rritet: mbajtjen e traditave, teknologjitë janë përmirësuar, recetave të reja, kushte. E gjithë kjo ka kontribuar në shfaqjen e profesione të reja “, në të verës”. Një nga këto është sommelier.

  Por pak e dinë që është një sommelier, me të vërtetë?

  Francez i Bashkimit të Sommeliers jep përkufizimin e mëposhtëm të profesionit: ajo është një njeri, të cilit i detyrave të përfshira shërbejnë pije për klientët, këshilla për zgjedhjen, dhe madje edhe tabela e përcaktimit. Por nuk mendoj se një sommelier është vetëm një kamerier, pasi të gjitha, të cilat i shërbejnë verë, edhe në qoftë se duhet dhe bukur, kjo nuk është e gjitha. Të klasit të lartë, sommelier është mishërim i së cilësitë më të mira të konsulent (gjatë komunikimit me klientin),

  biznesmen (në proces të blerjes së pije për restorant) dhe master provë (marrja e re kombinimet e verës dhe ushqimit).

  Historike shënim.

  Edhe pse ky profesion nuk është i njohur për të gjithë “të reja” për të thirrur atë mjaft e vështirë. Fjala sommelier (nga vjetër franceze saumalier) do të thotë një rider e një kafshe barrë. Dhe me të vërtetë, me origjinë nga ky profesion (e 10-të të shekullit të) larg nga faji. Ish-sommelier ishte përgjegjës për transportin dhe sigurinë e Bagazhit të famshëm mësues. Më vonë, të detyrave të tyre, përfshirë kontrollin mbi ekonominë, si dhe për të kontrolluar sigurinë e ushqimeve dhe pijeve, ka shërbyer në tryezë. Nga rruga, nuk është gjëja më e sigurt. Themelimin e profesionit ka zgjatur një kohë mjaft të gjatë. Sommelier menaxhohet dhe cellars, dhe u ushers në vreshtat, dhe kap verë Mbretërore tabela. Dhe vetëm në shekullin e 19-të, pas ka vendosur që të vlerës së që udhëheqin deri më tani.

  Por përsëri në ditët tona.

  Sot, disa posedojnë verë njohuri, ju duhet të keni dhunti, sepse sommelier duhet të rekomandojë jo atë që ai e pëlqen, dhe të përpiqen të parashikojnë shije preferencat e klientit. Një tjetër aspekt i rëndësishëm është çmimi i një pije: ajo është e nevojshme për të bërë vlerësimin e besueshmërisë së konsumatorëve dhe për të ofruar më të mirë në “tij” varg të çmimeve. Një e mirë sommelier e di se si të qartë dhe profesional të gjuhës, të të treguar konsumatorëve në lidhje me përparësitë e përzgjedhur pije.

  Ajo duhet gjithashtu të theksohet se përgjegjësitë e ky profesion është shumë më i gjerë dhomë ngrënie. Një specialist i kualifikuar është e angazhuar dhe plotësimin bodrumin e verës. Çfarë është e rëndësishme jo vetëm për të ruajtur sasinë, por edhe për të bërë blerje në mënyrë që mbledhja çdo vit të bëhet vetëm më të shtrenjta.

  Ky pozicion kërkon të vazhdueshme të punuar për veten tuaj, njohuritë dhe aftësitë, duke e bërë sommelier e një nga më të mundimshme dhe në të njëjtën kohë më interesante për profesionet në të industrisë së verës.