Специјален рецепт: Ледено вино

Откако грозје жетвата беше претепан мраз и винарите мисла, тие немаат ништо да изгуби, и се обидел да се подготви вино од тоа. Така се роди првата светска ледено вино. Канаѓаните, Германците, Австријците тврдат – кој е авторот. Но, Антички Рим бил во прв план. Ова е потврдено од страна на споменување на Planiya Постарите дека некои грозје не биле исчистени на првиот мразови. Боречки поетот пееше во неговата поезија и за најтврдокорните грозје. Сепак, никој друг не го споменува токму како ќе го користите овој грозје. Можеби тоа беше за вино кои се направени од суво грозје.

Повеќе детали за eiswein содржани во документи, 1830 година, според која и не беше ледено вино во Dromersheim. Германците беа изненаден од однесувањето на животни и птици кои јаделе замрзнато грозје и одлучи да се обиде овој ефект за себе.

Нијагарините Icewine Фестивал на канадскиот лидер во производството на мраз вино се смета за неговата мајка. Околу светот постојат илјадници љубители на овој прекрасен пијалок.

Друг кандидат за авторство е канадскиот произведувач на вино кој живее во Квебек, на почетокот на минатиот век. Тој исто така бил изненаден од однесувањето на птици кои имаат удирање замрзнато грозје. Тој го направи вино и беше исклучително среќен со резултатот.

Читайте также:  Историјата на вино потекло Banfi

Спомнувањето на мраз вино ќе тече во историјата на французите, Германците. Валтер Heinl германски имигрант, вкусил замрзнато овошје во 1973 година, а подоцна и 10 години подоцна, во соработка со вино Inniskillin, Hillebrand и Pelee Островот, тој го започна производство на мраз.

Главната правило при донесувањето на мраз вино е неговата природна замрзнување на температура од 7-8 степени. Ако грозјето беа замрзнати од страна на вештачки начин, со вино не може да се нарече мојата татковина.

Со цел да се произведе ледено вино, посебни, можам да кажам совршени услови – топла и долги лета, топла есен и остар мраз, кои идеално треба да трае две недели. Можен ризик да останат без жетвата птици и животни се многу убави на овој деликатес. За да се добие навистина добра eiswein, важно е да се собере не порано и не подоцна.

Цената на виното може да варираат од 50 до 500 долари по шише. Идеално, на шишето да се наведе времето на собирање и температура.

Читайте также:  Како да заработите вино во ресторан

Жетвата ноќ и да се заврши 2 часа пред зори. Зошто? – ќе прашате. Бидејќи температурата на изгрејсонце, ќе почнат да растат и постои ризик да останат без луксузот на вино, затоа, нема профит.

Обично, идеално време е средината на декември и трае до февруари. Се верува дека ако на жетвата во текот на ноќта Божиќ – виното ќе имаат посебни “магичен” својства – луѓе да се најде љубов, бремените жени, болни луѓе добие добро.

Техниката на правење мраз вино е еден од најсофистицираните во светот. Жетвата на лисјата под притискање на апарати, веднаш по жетвата плодови треба да се замрзнат. Мраз во процесот на екстракција останува, ние се добие само на сок, кој изнесува само 15-20 % од вкупната тежина на грозјето. На пример, за да се произведе 350 грама на мраз што треба да се користи 15 кг на бобинки. На процес на ферментација трае неколку месеци.

Како резултат на тоа, ние се добие вино со содржина на алкохол 9-12 %. Бојата може да се килибар, розова или црвена. Најчесто тоа е жолто боја, како најчесто се користи бела сорта на грозје Ризлинг.

Читайте также:  Вино аукции

Германски производители користат само Ризлинг. Во нивното мислење, тоа е оваа сорта дава совршен баланс на киселост и содржина на шеќер. Сепак, климатските промени создава голем број на проблеми на Германците.

Канаѓаните, напротив, сакаат да експериментираат. Тие исто така се користат и Каберне Совињон и Мерло. Главната побарувачка за грозјето е отпорни на расипување и да падне.

2002 Inniskillin Дабови Возраст Видал Icewine е најдобар слатко вино во светот.

Вреди да се напомене дека Онтарио е лидер во производството на eiswein 1991 година. Таа е тука дека ги произведува најдобрите и најскапите ледено вино.

На првата ГОЛТКА од ова вино го прави да се фрлам во приказната. Чудесно е комбинација на мириси од малина, ананас, litchi, папаја, рози. Вкусот е целосна на хопс, цитрус и совети на манго. Кога пиете оваа чаша, не е препорачливо закуски.