Најдобро вино фестивали

Воздухот беше исполнет со невнимателни ароми на вина, во секој агол од градот звуци препреки музика и добро расположение за долго време не спие. Сакаат да уживаат во овој вид на атмосферата? Оди на вино фестивал. Згора на тоа, тоа е многу едноставна – речиси сите вински региони на светот, а понекогаш дури и вински фарми, да го поминуваат своето прославување. На пример, во германскиот Мозел долина од април до ноември не abate на забава: диригентската палка на фестивалот се пренесува од фарма до фарма.

За добрите познавачи и љубители на вина ваквите фестивали помогне да се прошири хоризонтите и знаење за да пијат, се сретнат производители и да научат тајните на готвење. За вино – ова е одлична можност да се привлечат клиенти и да се најде бизнис партнери. За туристите – единствена можност да уживате во неверојатно атмосфера, и нов изглед за веќе може да бидат запознаени места, но преку призмата на чаша добро вино.

Најдобро вино фестивали во светот.

1. Вино фестивал во Bandol (Прованса).

И покрај ладното време (ноември-декември), на Брегот на слоновата брег повторно стотици луѓе: Bandol ве поканува на прослава во чест на млади француски вино. Bandol е идеално место за одгледување на грозје: доволен број на Сончеви денови и врнежи, во комбинација со блага клима може да произведе живописни и незаборавно вино. Дегустација пие е сосема слободно, тоа е доволно за да се арм посебен сувенири стакло и успеваат да се замени под поток на вино, кои се полни директно од буриња. По вкус може да се земе дел во улица забава.

2. Фестивалот на Јерез, Шпанија.

Шпанија во септември е replete со голем број на фестивали посветен на грозје жетвата собир, но најголемиот и најпаметните фестивал на Јерез. Прославата се одржува во Jerez de La Frontera – дом на најдобрите шери и танцување flamenco стил. Три недели е реката на вино, а некои шарени претстави се заменува со другите. Тука можете да уживате во дегустација многу брендови на шпанското шери и се восхитуваат на flamenco врши од страна на различни групи. На ден завршува со прекрасен процесија, во која ќе бидат избрани Кралицата на фестивалот.

Читайте также:  Приказната на еден вино: Шардоне

3. “Визба врата”, Австралија.

Околу 30 винарии во државата Јужна Австралија, на годишно ниво, во јануари ги отвори вратите на своите винарски визби и великодушно третира секој твоите најдобри вина. На фестивалот може да не само вкус на вино, но исто така и да учествува во нејзината процесот на производство, кршете бобинки. Фестивалот е натпревар кој се утврдува најдобри пијалоци на Австралија. “Визба врата” – величествена глетка на Аделаида хилс, музика во живо и на најдобрите вина на Австралија.

4. Брусница Вино Фестивал / Феста не Vinho da Дрво, Португалија.

Португалски вино фестивал се смета за еден од најпознатите шарени и живописни прослави на есен. За потеклото на симболот на Дрво — еликсир што ние го нарекуваме “Madera” — прошетки многу легенди. Најдобро позната е приказната на трговец носи неговото вино да го континент. На барели, не се вклопуваат во чекање и остана “languishing” под горење зраци на сонцето. “Да проблеми” брод се фатени уште и бура, но на изненадување на трговецот, по овие испитувања, производот не само се влоши, но, исто така, се стекна со уникатен вкус. Крајот на летото не е причина да бидат тажни, во август Дрво вино фестивал започнува и винарите. Секој агол од градот се апсорбира во одбележувањето: костимирани шоу, а процесија на винарите, препреки музика, изложби, саеми и вози, запознавање со историјата на производство на вино во регионот и можност да учествуваат во процесот на донесување на пијалок на боговите. На винарска визба е подготвена да ги отвори своите врати за посетителите, и на улиците поставите вино-дегустација маси.

5. Вино фестивал во Аргентина.

Mendoza, на светски познатиот вински регион на Аргентина, и ова е најголемиот вино фестивал во државата. За повеќе од 70 години, за една недела во Март, Аргентинецот лозја стане платформа за свечености. По изборот на Кралицата на фестивалот започнува, безброј дегустации, паради, натпревари и театарски претстави.

Читайте также:  Италијански вино: историја, класификација, и најдобрите претставници на производство на вино во Италија

6. Вино фестивал во Limassol, Кипар.

Од 1961 година, кога летото топлина постепено оддалечување, Кипар Limassol удари надвор 10-ден Вино Фестивал. Кипар вино е се уште се третираат како свети пијат, и рецептот на локални вина се уште се чуваат во тајност. Целиот празник е исполнет со национален вкус: во придружба на bouzouki музика, популарни песни со clapping и танцување. Од утро до вечер, секој може да вкус десетици најдобар Кипар вина, и да учествува во здроби на грозјето.

7. На Ерусалим фестивал, Израел.

Секоја година на крајот од јули – во почетокот на август во Ерусалим вино фестивал се одржува, каде што најдобрите пијалоци на Израел. Иако производство на вино занает на земјата сега е само на почетокот на својот развој (по многу години на запоставување во 19-тиот век, античките вино традиции повторно почна да се опорави), на фестивалот ќе може да уживаат во голем број на различни брендови на вино. Особено популарни тука се кошер вина, кои можат да уживаат во религиозните Евреи. Виното кошер вино се бара да ги почитуваат многу правила, на пример, на секои 7 година плодови не се собрани.

8. Вино фестивал во Marlborough.

Тоа е најголемиот фестивал во Нов Зеланд, кој ќе се одржи во исклучителни вински регион во Северо-Источниот дел на Јужниот остров. Секоја година на втор викенд во февруари вратата на визба, Монтана Brancott Имот отворен за сите дојденци. Под покривот на оваа винарија се случува околу 50 претставници на различни винарски визби кои им понуди на посетителите на фестивалот повеќе од 200 варијации на пијалок. Дегустација придружена со локална храна, жива музика, танцување и извонредни перформанси.

9. Сицилијанската Блуз &Wine Душата Фестивал

Патуваат во Сицилија – секогаш е незаборавен настан: оригиналниот вкус, кој се шири секој агол, неверојатна прикази и убави Медитеранот. На крајот од јули, меѓу неоспорен предности на регионот, додаде вино фестивал и Блузот. Прославата ќе се одржи во неколку сајтови на Сицилија. Во листата на културната програма на концертите, познаник со најдобрите вина на Сицилија и Италија, тури да се винарски визби и подруми. Во текот на годините, настанот може да трае од неколку недели до еден месец.

Читайте также:  Сирење да вино или вино за да сирење?

10. Меѓународни прослава на Пино Ноар во Орегон, САД.

Поголемиот дел од туристите и вино експерти се фокусираат своето внимание на посети на вино прослави на Стариот свет, сосема непотребно намалувањето од сметките на другите претставници. Се разбира, главната лозарски регион на сад е Калифорнија, но Орегон, со својата Пино Ноар, е постојано стекнување популарност. Меѓународен вински фестивал се одржува во средината на летото во долината познатиот лозја Willamette. Иако прославата трае само три дена, организаторите успеаа да се вклопат во програмата дегустација во локалната лозја, кулинарски задоволства, семинари, екскурзии. Секоја година привлекува се повеќе и повеќе посетители од сите агли на планетата.

Повеќето од вински настани што се одржа на годишно ниво, па затоа не грижете се ако и оваа година не имаат време да се ужива на одмор, ќе се израмни и наредната сезона. Датуми од година во година може да се промени, често почнете да се обидува да се совпадне со викендите, и почетокот на продолжената прослави “фиксна” за одреден месец или седмица (на пример, на последната недела на октомври). Информации за датумот и закажани настани можат да се најдат на официјалниот веб-сајтови на организаторите. Се надевам дека и нашиот календар на вино фестивали ќе ви помогне да се планира за идните патувања во светот на вино.